Wywiady

Wywiad z Kasią Tomczak, trenerem fitness

 

Powiedz kilka słów o sobie, (co trenujesz, jak zaczęłaś, jak to się stało, że zostałaś trenerem)

Zawsze byłam osobą aktywną. Jako dziecko, pomimo braku imponującego wzrostu, grałam w szkolnej lidze koszykówki. Jednocześnie dzięki powstałemu w Poznaniu sztucznemu stokowi narciarskiemu, zainteresowałam się narciarstwem zjazdowym i tak przez następnych kilkanaście lat jeździłam na nartach.

Niestety kontuzja kolana (zerwane więzadła i konieczność wstawienia częściowej endoprotezy stawu kolanowego) uniemożliwiła kontynuowanie przygody z nartami i spowodowała, że rowerek treningowy i siłownia stały się jednocześnie rehabilitacją i próbą powrotu do formy.

Przełomem stał się rok 2012, kiedy nastąpiły zmiany w moim życiu zawodowym i rzutem na taśmę zamieniłam korporację na salę treningową. Rozpoczął się proces ciągłej edukacji i pracy nad sobą trwający do dziś. Udało mi się zdobyć uprawnienia Instruktora Zajęć Grupowych Fitness, a także Trenera Personalnego w międzynarodowej szkole fitnessu IFAA. Swoją uwagę skupiam głównie na treningu personalnym.

kasia_bieganie

Co jest najważniejsze w relacji Trener i Trenujący?

Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że najważniejsze jest wzajemne zaufanie i oddanie. Na treningu ani klient, ani trener nie może myśleć o niczym innym, problemy i troski dnia codziennego zostawiamy w szatni. Trening to nasz czas, liczy się tu i teraz, jeśli chcemy widzieć efekty treningu, a nie tylko odhaczyć spotkanie na siłowni. Klient musi czuć się z nami swobodnie i komfortowo.

Czy certyfikaty są ważne?  I (jeśli tak) jaki jest Twój wymarzony?

Mówi się, że ważne jest doświadczenie, ale wiedza jest bardzo istotnym elementem w pracy trenera. Rosnąca popularność zawodu trenera personalnego, spowodowała wysyp szkół, ośrodków szkoleniowych, więc istotne jest gdzie i u kogo się szkolimy, żeby ten „papierek” niósł za sobą rzeczywistą wiedzę i umiejętności, a nie tylko był kolejnym w naszej kolekcji. Nie mam wymarzonego certyfikatu, wszystko jest do zdobycia, jest to tylko kwestia inwestycji – czasu, pracy i energii. Tej ostatniej trenerowi nigdy nie powinno brakować.

Jaki jest twój ulubiony trening?

Kiedy nie mam czasu na długi trening, uwielbiam krótkie treningi interwałowe, HIIT czy Tabata, kilka minut i czuję, że żyję. Nigdy nie stroniłam od ciężarów na siłowni. Twierdzę, że nie tylko doskonale kształtują kobiecą sylwetkę, ale uczą pokory i pracują nad charakterem. Moim klientom często serwuję treningi obwodowe lub interwały, które początkowo są wyczerpujące i trudne, jednak szybko dają pozytywne rezultaty (utrata masy ciała, poprawa wydolności). Najważniejsze jednak to indywidualne podejście do każdego klienta, czasami trzeba zacząć od podstaw, krok po kroku wprowadzając klienta w świat fitnessu.


Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Rozwoju ciąg dalszy, najważniejszy plan na resztę życia. Marzy mi się też własne centrum treningu personalnego. Miejsce dla trenerów i ich klientów, inne niż standardowy klub fitness. Plany są, prace in progress.

Co robisz poza trenowaniem?

Prowadzę „podwójne życie”. Na co dzień pracuje w korporacji jako Project Manager, po pracy każdą wolną chwilę wykorzystuję na treningi i spotkania z klientami, a weekendy na szkolenia, warsztaty tematyczne i targi branżowe, aby być jak najlepiej przygotowana do mojej pracy i śledzić błyskawicznie zmieniające się trendy w fitnessie.

Dlaczego zaangażowałaś się w TrenerGURU?

Trener GURU to świetne rozwiązanie zarówno dla początkujących trenerów szukających swojego miejsca na rynku i sposobu dotarcia do klienta, jak i dla starych wyjadaczy, którzy chcieliby dotrzeć do szerszego grona odbiorców, nawiązać nowe kontakty, być może stworzyć nowa usługę. Portal świetnie wypełnia rynkową niszę i dostosowuje się do dynamicznie rozwijającego rynku fitness&wellness.

Zaangażowałam się w projekt Trener GURU, ponieważ lubię nowe wyzwania, a jednocześnie mogę współtworzyć nową markę na rynku, wierząc że dzieląc się swoją wiedza i doświadczeniem, budując portal z grupą pasjonatów i profesjonalistów, odpowiadamy na potrzeby i oczekiwania klientów i przyszłych użytkowników.

Kasia jest ambasadorem TrenerGURU. Kasię znajdziecie również na jej profilu na Facebooku.

TrenerGURU

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU