Wywiady

Wywiad z profesjonalnym trenerem golfa, Darkiem Bobińskim

Darek Bobiński

Powiedz kilka słów o sobie

Przygodę z golfem zacząłem w 1996 roku w Rajszewie na najstarszym polu w Polsce, moja siostra pracowała tam w recepcji i zachęciła mnie do spróbowania. Na początku nosiłem kije za golfistami, czyli byłem caddy, w międzyczasie trochę odbijałem, a tak na poważnie zacząłem grać na studiach.

Rajszew to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w kraju, jeżeli nie na świecie (oczywiście jest to moja prywatna opinia). Jest tam coś co sprawia, że „wszyscy” lubią tam grać. I właśnie ta siła sprawiła, że wróciłem do Rajszewa po 6-letnim pobycie na Lisiej Polanie, gdzie pełniłem rolę dyrektora sportowego oraz head pro. Także od 2013 roku jestem trenerem w moim ukochanym klubie.

Darek Bobiński
Darek Bobiński

Wykształcenie trenerskie

 • W 2004 roku ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie,
 • W 2010 ukończyłem kurs trenerski prowadzony przez PGA Polska z tytułem Fully qualified golf trainer.
 • Posiadam certyfikat K-vest level 1. Są to szelki kinetyczne pozwalające na szybsze uzyskanie informacji zwrotnej na temat:
  • postawy w pozycji startowej,
  • postawy w backswingu,
  • postawy w momencie uderzenia w piłeczkę.
 • Od 2016 posiadam matę do analizy balansu w trakcie swingu.

Na bieżąco biorę udział w szkoleniach organizowanych przez PGA Polska (CPD), gdzie wykładowcami byli John Graham, Brian Manzella, James Ridyard.

Od 2014 roku ściśle współpracuję (Junior Instructor at Matthew Tipper Golf Academy) z Mathhew Tipperem, jednym z najlepszych trenerów w Polsce, jeżeli nie w Europie.

Co jest najważniejsze w relacji Trener i Trenujący?

Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby trener rozumiał oczekiwania podopiecznego. Powinien zrozumieć cele ucznia (np. obniżenie handicapu lub pozbycie się problemów w swingu), wziąć pod uwagę jak dużo czasu uczeń może poświęcić na trening (np. raz w tygodniu sam + raz w tygodniu z trenerem), jak bardzo zdeterminowany jest uczeń aby to osiągnąć i jak dużo czasu uczeń sobie daje na osiągnięcie celu.

Darek Bobiński - swing
Darek Bobiński – swing

Jaka jest Twoja filozofia nauczania ?

Najważniejsze jest dla mnie zadowolenie mojego ucznia, dlatego wydaje mi się, że mam kilka kierunków nauczania. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, wieku oraz oczekiwań.

 1. Początkujący – tu staram się głównie skupić na tym, aby wytłumaczyć uczniowi jak ma prawidłowo używać ciała w ruchu, tak aby mu pomagało. Główny nacisk kładę na chwyt, ustawienie ciała względem piłki, postawę, celowanie, skręt (pivot), zasady oraz umiejętność poruszania się po polu.
 1. Grający golfiści – tu staram się przekazać im wiedzę na temat tego, jak naprawić konkretny problem, z którym do mnie przychodzą.
 1. Golfiści, którzy oddają się pod moją opiekę w 100% (zostawiają mi swobodę w planowaniu zajęć minimum 20 spotkań po 60 minut) – tu w 90% zaczynam od poprawienia pracy bioder (bardzo pomocny jest system k-vest), jak również prawidłowe rozmieszczenie ciężaru ciała w trakcie swingu (bodi trak).
 1. Juniorzy – zwracam mocno uwagę na prawidłowy chwyt, ustawienie ciała względem piłki, postawę, celowanie, skręt (pivot), zasady oraz umiejętność poruszania się po polu. Zajęcia prowadzę w formie zabawy.
Darek Bobiński
Darek Bobiński

Jaki jest twój ulubiony trening?

Uwielbiam trenować „krótką grę”. Są to strzały wokół greenu (dla mnie około 70 metrów). Jednym z moich ulubionych ćwiczeń jest gra 21. Polega ona na tym, że gramy 9 dołków = 3 łatwe (np. prosty chip z 10 m), 3 średnie (lob shot z 20 m), 3 trudne (wysoki floop stojąc z górki z 10 m). Musimy wbić piłeczkę do 9-ciu dołków w 21 lub mniej uderzeniach.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Chciałbym podciągnąć swoją własną grę i powalczyć w lokalnej lidze zawodowców o pierwszą piątkę.

Dlaczego zaangażowałeś się w Trener GURU?

Lubię ciekawe inicjatywy, a już szczególnie te, w których chodzi o popularyzację sportu.

Darka możecie również znaleźć na Facebooku.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU