Relacje

Co trener robi w dzień wolny od pracy?

Lwią część swojego zawodowego życia spędziłam w korporacji, dlatego ambitnie brzmiące hasło „continuous improvement” stało się często wykorzystywaną maksymą, nie tylko tego korporacyjnie. Podążając za tą myślą w ostatni weekend wzięłam udział w trzeciej części szkolenia Dietetyka i Suplementacja prowadzonej przez Kubę Mauricza z mauricz.com, pod patronatem IFAA.

Decydując się na pracę trenera personalnego, istotna była możliwość świadczenia jak najbardziej kompleksowej usługi, z uwzględnieniem tzw. holistycznego podejścia do klienta. Dodatkowo z tyłu głowy pojawiała się zawsze lekarska zasada „po pierwsze nie szkodzić”.  Plany treningowe, nowinki w zakresie diety, suplementy testuję najpierw  na sobie, zanim zaproponuję je moim podopiecznym. Jednak każdy jest inny i ważne jest żeby mieć rozległą wiedzę, oparta na wnikliwej analizie przypadków, oraz rozlicznych badaniach naukowych, a taką, moim zdaniem, zapewniają mi szkolenia prowadzone przez Jakuba. Oczywiście w zaawansowanych i skomplikowanych przypadkach konsultuje się z bardziej doświadczonymi dietetykami klinicznymi/sportowymi, czy lekarzami, ale nie zwalnia mnie to z obowiązku ciągłego dokształcania. Kto nie idzie na przód, ten się cofa, jak mówią mądrzejsi ode mnie.

Dietetyka i suplementacja to czteropoziomowy moduł szkoleń, każde z nich może być jednak, w trakcie szkolenia pojawiają się zagadnienia i nawiązania do wcześniejszych poziomów, stąd lepiej dawkować sobie wiedzę chronologicznie, poziomami. Pierwsze edycja szkolenia skupiała się w dużej mierze na podstawach dietoterapii, istotnych informacjach dotyczących planowania diety, oraz zaletach i wadach diet Paleo i Samuraj. Podczas drugiej edycji dokładnie omówione zostały strategie „pozycjonowania” węglowodanów w diecie: CBL (carb back loading), CT (carb targeting), CL (carb cycling), a także scharakteryzowane zostały zastosowania witamin, minerałów i wielu suplementów. Wskazano też zalety i wady kilku popularnych systemów żywieniowych. Podejrzewam, że dieta niejednej osoby uległa rekompozcyji po tej sesji szkoleniowej.

Trzecia edycja Jakub rozpoczął od odpowiedzi na fitnessowe FAQs. Aeroby na czczo, węglowodany na kolację, który z trenerów nie słyszał tych pytań od swoich klientów. Z audytorium Kubę swoją wiedzą i doświadczeniem wspierały Emilia i Paulina z Poradni MedFood, Marek Fischer nowy członek kadry Mauricz.com, błyskotliwy i profesjonalny dietetyk. Zagadnienie fruktozy w diecie, czy diety wysokotłuszczowej zostały omówione od ogółu do szczegółu, a pytania nigdy nie zostały bez odpowiedzi.

Jak każdy, Jakub i jego dietetyczne poglądy mogą mieć swoich zwolenników i przeciwników, lecz nikt nie ma prawa zarzucić mu braku wiedzy przygotowania, pasji i swobody prowadzenia szkolenia. Interaktywna sesja, pełna pytań z sali, błyskawicznie przygotowanych odpowiedzi, często od innych uczestników szkolenia, jest zdecydowanie najlepszą forma przyswajania wiedzy. Akademicki style odszedł już do lamusa.

Jedyne co mogę zrobić, to szczerze polecić szkolenia prowadzone przez kadrę mauricz.com, gwarantując że przewrócą Wasz dietetyczny i treningowy świat o 180 stopni. Z niecierpliwością czekam na czwarty poziom szkolenia, które w Poznaniu już w kwietniu.

Od TrenerGURU: tutaj możesz się również zapoznać z sylwetką Kasi.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU