Wywiady

Wywiad z Arturem Ostrowski, rekordzistą Polski w biegu na 1500 metrów

Artur Ostrowski, rekordzista Polski w biegu na 1500 metrów, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Zawodnik Klubu Biegacza Sporting Międzyzdroje.

Dlaczego bieganie jest Twoją pasją?

Od początku podobał mi się rodzaj wysiłku jaki wykonuje się uprawiając biegi średniodystansowe. Oprócz tego przyciągnęły mnie do tego pierwsze sukcesy, które przyszły dość szybko. W wieku 15 lat wygrałem Mały Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski Młodzików. Po za tym, treningi nie są monotonne. Każdy trening -zwłaszcza na początku przygody z bieganiem, wygląda inaczej. Oprócz biegania, trochę siłowni, sprawności, po za tym płotki, piłki lekarskie. No i przede wszystkim chyba przyciągała mnie atmosfera jaka panowała na treningach, na obozach, ciekawi ludzie, ciekawe wyjazdy, zawsze było dużo śmiechu.

Jakie są Twoje plany sportowe na przyszłość?

Najbliższe plany to przede wszystkim dobry start w halowym mistrzostwach Polski, a główny cel na ten rok to zakwalifikowanie się i dobry występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

W 2012 roku na długi czas wyeliminowała Cię z treningów kontuzja. Jak wyglądał Twój powrót po kontuzji, co przeżywałeś, co pozwoliło Ci się nie załamać?

Powrót był oczywiście trudny, biegi wytrzymałościowe wymagają systematycznego treningu, a braki treningowe weryfikowane są na zawodach z dokładnością do 0.01 sekundy. Odrobienie strat wymagało czasu, poświęcenia, a po drodze pojawiały się kolejne problemy ze zdrowiem, drobne urazy. Co nie pozwoliło mi się załamać? Na pewno świadomość, że nie wszystko stracone, że być może najlepsze wyniki przede mną, to mi wystarczyło. Na niepowodzenia reagowałem obojętnością, skupiałem się na tym co mam do zrobienia, aby wrócić do biegania. Po za tym na każdym kroku wspierała mnie rodzina. Bez niej na pewno byłoby mi nieporównanie trudniej wrócić do biegania, w tym przypadku mogę mówić o dużym szczęściu.

Jak ważna jest obecność trenera na treningu?

Trener tworzy indywidualny trening dla zawodnika. Jeśli jest autorytetem, motywacja do treningu, zaangażowanie w wysiłek, jest większe. Stojący z boku trener widzi w jakiej dyspozycji jest zawodnik. Koryguje na bieżąco trening, modyfikuje obciążenia, dostosowując je tak, aby był możliwie optymalny.

Co jest największym problemem polskich sportowców?

Młodym sportowcom brakuje często odpowiednich warunków do tego by uprawiać sport. Brakuje trenerów. Brakuje też fachowców, którzy nie zmarnują młodego człowieka i jego talentu stosując nieodpowiednie metody treningowe. Często nie ma odpowiedniej infrastruktury, sprzętu i opieki medycznej.

W późniejszym okresie dużo sportowców w momencie gdy kończy studia, staje przed dylematem czy iść do pracy, czy zaryzykować i poświęcić czas jedynie na sport. Można oczywiście łączyć pracę z treningiem, ale trening wtedy nie będzie na tyle efektywny by osiągać maksimum swych możliwości. Są oczywiście dyscypliny gdzie pieniądze są, takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, ale w większości dyscyplin sportowcy nawet osiągający wyniki na poziomie międzynarodowym, często w pewnym momencie kończy karierę ze względów finansowych.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU