Porady

Nawadnianie a sód

Jak dobrze wiemy ludzki pot to nie tylko woda ale także cenne elektrolity m.in. sód, który odgrywa ważną rolę w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym co wpływa na skurcze mięśni. W litrze potu wydalamy ok 1-4g sodu z organizmu (w zależności od rodzaju treningu i czasu jego trwania a także od temperatury otoczenia).

Utrata sodu podczas krótkiej aktywności fizycznej nie stanowi większego problemu jednak podczas treningów trwających kilka godzin, niedobór tego składnika mineralnego może stanowić poważne konsekwencje m.in.: spadek ciśnienia, bóle głowy, skurcze mięśni, szybka męczliwość, nudności, wymioty, zaburzenia orientacji.

Picie „zwykłej” wody w celu zaspokojenia podaży sodu nie wystarcza. Dlatego też ważne jest sięganie po napoje izotoniczne, które mają odpowiednie stężenie elektrolitów a ich osmolarność jest zbliżona do osmolarności osocza (290-300mOsm/l – powyżej 300mOsm/l  posiadają napoje hipertoniczne)

Badania prof. Louise B. Weschlera z 2006 r. udowadniają jak ważny jest sód podczas wysiłku. Mężczyźni poddani testom jeździli przez 3 godziny na rowerze stale uzupełniając równowartość utraconych z potem płynów. Część z nich dostawała wodę z dodatkiem soli a pozostali wodę destylowaną. Większość mężczyzn, którzy dotarli do mety należało do tej pierwszej grupy.  W innym badaniu zaobserwowano również, że „zwykła” woda nasila wydalanie sodu i zmniejsza aktywność organizmu. („Suplementy żywnościowe dla sportowców”, F. Delavier, M. Gundill)

Jaki powinien być optymalny poziom sodu?

Napój spożywany podczas treningu powinien zawierać między 1,7-2,9 g soli na litr – oczywiście jest to zależne od czynników, o których wspomniałam powyżej.

Ważne, żeby nie dostarczyć zbyt dużej ilości sodu z płynami, ponieważ będzie to skutkowało przyspieszeniem wydalania potasu, który też odgrywa znaczną rolę w pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Pozdrawiam

Natasza

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU

komentarz

Skomentuj