Wywiady

Wywiad z Šárka Solecka, trenerem i organizatorem wyścigów BuggyGym

Sarka skąd jesteś, jak się znalazłaś w Polsce?

Jestem z Czech, z Pragi. W 2010r  przyjechałam do Polski, ponieważ mój mąż, Wojtek pochodzi z Bielska-Białej. Na początku naszego małżeństwa mieszkaliśmy w Cieszynie – w mieście na granicy, na trasie Praga-Bielsko-Biała. Obecnie mieszkamy w Bielsku.

Co to jest BuggyGym?

BuggyGym to fitness dla rodzica z dzieckiem w wózku, na świeżym powietrzu, w gronie innych rodziców. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „buggy” oznaczającego właśnie wózek. W czasie treningu, prowadzonego przez przeszkolonego instruktora, wykonywane są ćwiczenia, które w sposób bezpieczny pomagają mamie wrócić do formy i sylwetki sprzed ciąży. To świetna idea bo mamy nie muszą  zastanawiać się, jak wyrwać się z domu na fitness i kto może zająć się dzieckiem  w czasie ich nieobecności. Po prostu biorą malucha do wózka i zamiast na spacer idą na treningJ. Zajęcia celowo odbywają się w godzinach dopołudniowych, czyli w czasie, który zazwyczaj młode mamy spędzają w domu same z dziećmi. Nie tylko ćwiczą, ale również spotykają się z innymi mamami, zawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie na lata

BuggyGym to jednak nie tylko fitness, to również stowarzyszenie, które tworzą aktywni rodzice małych dzieci, specjaliści w różnych dziedzinach – lekarze, fizjoterapeuci, pedagodzy, instruktorzy fitness, prawnicy… Wspólnie opracowaliśmy koncepcję, zasady, teorię i praktykę treningu BuggyGym i obecnie przekazujemy tą wiedzę instruktorom w czasie naszych cyklicznych szkoleń. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem pisząc artykuły popularnonaukowe publikowane na naszym blogu i na zaprzyjaźnionych portalach parentingowych.

Skąd pomysł na zawody w BuggyGym, bardzo nam się on spodobał 🙂

Pomysł został zaczerpnięty z Czech, gdzie również istnieje forma aktywności fitness dla rodzica z małym dzieckiem, tzw. Strollering. Wyścigi wózków w chodzie  odbyły się w tym roku w Czechach już po raz piąty. W Polsce – po raz drugi. Pierwszy raz natomiast połączyliśmy siły i zorganizowaliśmy wspólnie Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie, w których wzięło udział ponad 60 polskich i czeskich miast. Wydarzenie „Rodzino, rusz się z BuggyGym!” było uroczystym otwarciem akcji „Mama w ruchu”  i częścią programu Rusz się. Już dziś zapraszamy za rok na kolejną edycję tego wydarzenia! Celem zawodów jest zachęcenie oraz aktywizowanie całych rodzin do ruchu i aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Chcemy pokazać, że dziecko nie jest przeszkodą w prowadzeniu aktywnego trybu życia i że maszerując z wózkiem, można się świetnie się bawić.

Jakie są zasady tych zawodów?

Wyścigi wózków w chodzie polegają na szybkim marszu z wózkiem (z dzieckiem w środku oczywiście). Zawody rozgrywane są w różnych kategoriach: wyścigi dla mam, tatusiów, babć, dziadków oraz dla całych rodzin. Organizatorzy pilnują aby wyścigi były całkowicie bezpieczne dla maluchów znajdujących się w wózkach, bieg z wózkiem jest niedozwolony.

Ile osób w nich uczestniczy? Czy są to tylko Panie czy czasem startują również Panowie?

Wyścigi rozgrywane są w różnych kategoriach: wyścigi dla mam, tatusiów, babć, dziadków oraz dla całych rodzin, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Panowie startują bardzo chętnie i licznie  – odnoszą sukcesy, zdobywają nagrody. Dla nas bardzo ważne jest, że całe rodziny spędzają czas wspólnie w sposób aktywny, mają przy tym mnóstwo śmiechu i radości 🙂

Jak wygląda trening przygotowujący instruktora w tej dyscyplinie?

Szkolenia na instruktora Buggygym to weekendowe, bardzo intensywne kursy, w czasie których fizjoterapeuci i instruktorzy fitness przekazują podstawy teoretyczne i praktyczne dotyczące pracy z kobietą po porodzie. Dużo razem ćwiczymy, omawiamy specyficzne problemy, z jakimi instruktorzy spotkają się w swojej pracy, uczymy w jaki sposób zorganizować grupę w swoim mieście, przekazujemy podstawy prawne i marketingowe.

Jakie masz plany na przyszłość?

Moje plany na przyszłość wiążą się z dalszą realizacją w życiu osobistym i zawodowym. Chciałabym nadal cieszyć się macierzyństwem i aktywnym spędzaniem czasu z moimi dziećmi i mężem – bardzo lubimy wędrówki po górach, lubimy jeździć całą rodziną na rowerach, a zimą – na nartach. W gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół, spędzam każdą wolną chwilę.

Moje plany wiążą się także z realizacją zawodową, chciałabym nadal spełniać się w zawodzie lekarza i oczywiście  rozpowszechniać ideę BuggyGym w całej Polsce. Moim marzeniem jest, aby w każdym polskim mieście i miejscowości mamy mogły ćwiczyć z wózkiem.

Co sądzisz o TrenerGURU?

To świetny portal dla aktywnych ludzi z pasją. TrenerGuru tworzy bazę specjalistów i ułatwia do nich dostęp osobom, które potrzebują profesjonalnej opieki trenera, dietetyka czy fizjoterapeuty. Na portalu zamieszczane są porady z różnych dziedzin oraz ciekawe wywiady z ludźmi sportu. Polecam! 🙂

Dziękujemy Šárka!

Więcej o tym sporcie na http://buggygym.pl/

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU