Porady

Czy dieta niskotłuszczowa jest bezpieczna?

Czy dieta niskotłuszczowa jest bezpieczna? Jakie tłuszcze są najzdrowsze a jakich należy unikać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

W ostatnim wpisie poruszałam temat tkanki tłuszczowej. Wiadomym jest, że jej nadmiar nie jest korzystny dla zdrowia ale czy dieta niskotłuszczowa jest najbardziej odpowiednia?

Zawszę powtarzam i będę powtarzać – dieta odpowiednia to dieta prawidłowo zbilansowana pod względem wszystkim składników odżywczych. Dieta niskotłuszczowa może powodować niedobór niektórych składników takich jak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz kwasów omega-3. Osoby z niewystarczającą ilością tych składników mają zazwyczaj ziemistą, suchą skórę z tendencją do łuszczenia i powstawania stanów zapalnych. Ponadto można zaobserwować kłopoty z ciśnieniem krwi i słabą krzepliwość krwi. Eliminując orzechy, oleje roślinne i nasiona nie dostarczamy do organizmu antyoksydantów tak więc  narażamy się na zwiększone ryzyko chorób serca.

Dieta niskotłuszczowa to zazwyczaj dieta niskokaloryczna co z kolei u sportowca może prowadzić do wyczerpania się zapasów glikogenu, szybszego męczenia oraz słabej regeneracji organizmu po wysiłku.

Tak więc ile i jakie tłuszcze wybierać?

Tłuszcz w diecie sportowców powinien stanowić od 20-35% spożywanych kalorii w zależności od stanu zdrowia oraz uprawianej dyscypliny. Tłuszcze w diecie powinny być w formie nienasyconej a znajdziemy je w produktach takich jak: oliwa, oleje roślinne, nasiona, orzechy, awokado, ryby, siemię lniane, jajka wzbogacane w kwasy omega-3.

Jak kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na wydolność sportowca?

Ten rodzaj kwasów tłuszczowych poprawia metabolizm tlenowy co przekłada się na zwiększenie siły oraz wytrzymałości. Dodatkowo zmniejsza bolesność potreningową. Wszystko to jest związane z poprawą elastyczności naczyń krwionośnych oraz  zwiększoną dostawą tlenu i z działaniem przeciwzapalnym.

Jakich tłuszczy unikać?

Należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego (smalec, słonina, boczek, masło, sery, tłuste mięso, tłuste mleko) ze względu na zwiększone ryzyko miażdżycy, chorób serca i wielu innych dolegliwości związanych z układem krążenia.

Zwracajmy również uwagę na kwasy tłuszczowe TRANS, które powstają w wyniku uwodornienia kwasów nienasyconych (przekształcanie olejów płynnych w tłuszcze stałe). Tłuszcze tego typu znajdziemy w margarynach, herbatnikach, ciastkach, ciastach, produktach typu fast food, pączkach, chipsach. Uwaga na określenie „tłuszcz roślinny” – to zazwyczaj oznacza, że produkt zawiera tłuszcze TRANS.  Działają one jeszcze bardziej destrukcyjnie na zdrowie niż kwasy tłuszczowe nasycone. Powodują zwiększenie poziomu złego cholesterolu LDL, obniżenie dobrego cholesterolu HDL, zwiększają ryzyko zakrzepicy. Nie stwierdzono żadnych korzyści zdrowotnych tych tłuszczów.

Tak więc nie eliminujmy tłuszczów z diety – wybierajmy po prostu te, które przyniosą większe korzyści zdrowotne!

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU