TrenerGURU

Na detoksie – Body Challenge

Recenzja artykułu z czasopisma Body Challenge.

W przypadku spraw związanych ze zdrowiem i treningiem zawsze warto opierać się o wiedzę specjalistów, dlatego chętnie sięgamy m.in. do czasopisma Body Challenge skierowanego do sportowców amatorów i profesjonalistów. Tym razem naszą uwagę przykuł artykuł o zaletach regularnej detoksykacji.

Środowisko nigdy nie było tak agresywne w stosunku do organizmu człowieka, jak jest dzisiaj. Toksyny trafiają do otoczenia głównie w wyniku działalności człowieka i tylko kilka procent z nich jest przebadanych pod względem wpływu na zdrowie, dlatego warto wiedzieć jak działają procesy detoksykujące – tym właśnie zagadnieniem zajął się Paweł Wątor w artykule Organizm na detoksie.

Jak działa detoksykacja?

Toksyny możemy podzielić na krystalizujące i te, które nie krystalizują, a także na rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczu. Organizm jest w stanie się ich pozbyć kilkom drogami, a mianowicie poprzez:

  • Układ pokarmowy – do niego trafia śluz oraz żółć,
  • Układ moczowy,
  • Skórę – która posiada wydzielające tłuszcz gruczoły łojowe oraz wydzielające wodę gruczoły potowe.

Jednak początkiem detoksykacji jest przede wszystkim wątroba, gdzie zachodzi tzw. biotransformacja substancji.

To w tym procesie toksyny są przebudowywane chemicznie, spadają ich właściwości toksyczne, a wzrasta rozpuszczalność w wodzie. Dla sprawnego przebiegu całego procesu potrzebne są konkretne składniki, z których większość dostarczamy z dietą. Są to m.in. witaminy z grupy B, glicyna, tauryna czy cysteina.

Szczelne jelita

Trzeba pamiętać, że poziom zanieczyszczenia organizmu toksynami to nie tylko kwestia tego jak dobrze radzi on sobie z wydalaniem toksyn, ale też ile takich substancji  do niego trafia. Tutaj szczególnego znaczenia nabiera stan przewodu pokarmowego, ponieważ to on może być źródłem groźnych substancji. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu czy budowie jelit sprawiają, że ta selektywna bariera przestaje działać prawidłowo. Do rozszczelnienia jelita mogą prowadzić różne czynniki – od alkoholu i tłuszczy nasyconych po stres czy infekcję. Tymczasem najważniejsze w utrzymaniu dobrego stanu jelit jest zadbanie o florę bakteryjną (wiecie, że jest nazywana „drugim organem” człowieka?). W codziennej diecie powinna pojawić się żywność naturalnie fermentowana, warzywa i owoce, a także produkty jak najmniej przetworzone. Dobrym dodatkiem jest też siemię lniane i skrobia ziemniaczana.

Oczyszczająca aktywność

Aktywność fizyczna pobudza organizm do oczyszczania dzięki zwiększonemu wydzielaniu wody oraz podniesieniu temperatury, w efekcie wielu procesów wydalane są zarówno toksyny powstające w trakcie treningu, jak i te cyrkulujące we krwi, stymulowane jest też wydalanie toksyn z tkanki tłuszczowej.

Najlepszym połączeniem, maksymalizującym proces oczyszczania organizmu jest połączenie tlenowego wysiłku fizycznego, suplementacji niacyny i sauny.

Jest jednak jeden warunek, by cały proces miał pozytywne efekty – trzeba systematycznie nawadniać organizm!

Szeroki front działania

Autor artykułu podkreśla, że drogi do oczyszczenia organizmu z toksyn są różne i niekoniecznie zawsze powiązane z dietą i wysiłkiem. Pomocne mogą być okresowe głodówki, odpowiednie mycie produktów żywnościowych, wybór ubrań z ekologicznych materiałów czy rozważny dobór kosmetyków. Wszystko może mieć wpływ na skalę narażenia, ale też na sprawność procesów detoksykacji. Warto o to zadbać? My po przeczytaniu artykułu jesteśmy już pewni, że tak! Więcej ciekawych informacji można znaleźć pod adresem http://www.body-challenge.pl.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU