Porady

Aktywna kobieta czyli co Panie wiedzieć powinny :-)

Zapotrzebowanie energetyczne u kobiet jest znacznie niższe niż u mężczyzn co wynika między innymi z odmiennej budowy ciała. U kobiet znajduje się więcej tkanki tłuszczowej niż u mężczyzn, u których zazwyczaj przeważa tkanka beztłuszczowa. Dlatego więc kobiety jedzą mniej. Jednak potrzebują tak samo dużo wartościowych składników odżywczych. Dieta powinna być zbilansowana nie tylko pod względem białka, tłuszczów oraz węglowodanów ale również składników mineralnych, witamin, błonnika i cholesterolu.

Kobiety mają większe zapotrzebowanie na żelazo co wynika z występowania krwawienia miesiączkowego. Żelazo najlepiej dostarczać w postaci hemowej ponieważ jest łatwiej przyswajalne. Takie żelazo znajduje się głównie w mięsie a zwłaszcza w podrobach. Owoce i warzywa również zawierają ten minerał jednak w postaci niehemowej, która jest przyswajalna w mniejszym stopniu. Co zrobić żeby poprawić jej wchłanianie? To proste… Wystarczy połączyć posiłki z żelazem z posiłkami czy też produktami bogatymi w witaminę C. Tak więc do kanapki z chleba żytniego (zawierającej żelazo niehemowe) z obkładem dobrze jest wypić sok pomarańczowy, wodę z cytryną lub też zjeść kanapkę z warzywem bogatym w tę witaminę np. z papryką.

Kobiety są również bardziej narażone na występowanie osteoporozy, dlatego też w diecie musi znajdować się odpowiednia ilość wapnia, którą znajdziemy głównie w nabiale.

Wszystkie kobiety aktywne powinny zadbać o odpowiednią ilość wody bogatej w składniki mineralne. Najlepiej wybierać wodę średniozmineralizowaną, w której suma minerałów wynosi między 500-1500 mg/L.

Należy pamiętać, że dieta powinna być zawsze dostosowana do danej osoby nie tylko pod względem aktywności fizycznej ale również chorób, preferencji żywieniowych oraz wyników badań.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU