Porady

Mięśnie łydek – kształtowanie i modelowanie

Aby wymodelować i nadać ładny kształt naszym łydkom, trzeba zastosować ćwiczenia na mięśnie o nazwie – brzuchaty łydki i płaszczkowaty. Pierwszy z nich nadaje łydce zaokrąglony kształt i pracuje podczas wspinania się na palce przy wyprostowanym kolanie.

Drugi natomiast jest bardziej płaski i położony pod brzuchatym i znajduje się w dolnej części podudzia. Najsilniej pracuje podczas wspinania się na palce przy ugiętych kolanach.

Ponieważ mięśnie łydek zawierają bardzo dużą ilość procentową włókien mięśniowych wolno kurczliwych (80%-100%) to ważne jest, aby ćwiczyć bardzo wolno i przy poniższym ćwiczeniu należy wykonać minimum 20-30 powtórzeń podczas jednej serii.

Ćwiczenie: podwójne wspięcie na palce w pozycji stojącej

lydki1Pozycja wyjściowa: stań przodem do ściany na stopniu ( może być schodek, gruba książka itp.), opierając na nim tylko przednie części stopy. Rozsuń stopy na szerokość bioder i upewnij się, że kostki, kolana i biodra ustawione są w linii prostej, jak najbardziej pionowo.

Ruch: Trzymając kolana wyprostowane, wspinaj się na palce nóg. Dla zachowania równowagi możesz oprzeć dłonie na ścianie, ale nie przenoś na nią ciężaru ciała. Powoli opuść pięty poniżej krawędzi stopnia, rozciągając maksymalnie mięsień.

Ćwiczenie należy wykonywać w 2-3 seriach, po 20- 30 powtórzeń, 2-3 razy w tygodniu, jeśli zależy nam na efektach.

! Należy pamiętać o zmianie położenie stóp. Ćwiczenia powinno się wykonywać ze stopami zwróconymi do wewnątrz, na zewnątrz i prosto w przód. Te nowe akcenty w ustawieniu stóp, pomogą ci wyćwiczyć każdy centymetr łydki i zadbać o odpowiednio i prawidłowo ukształtowane mięśnie łydki.

Podsumowując, należy wykonać w każdej pozycji stóp 20-30 wspięć na palce. Ta duża ilość wspięć jest jak najbardziej wskazana ze względu na dużą zawartość włókien wolno kurczliwych o których pisałem wcześniej.

lydki2

Po dwóch, trzech tygodniach kiedy wzmocnimy mięsnie łydek, możemy dla urozmaicenia i też zwiększenia intensywności treningu robić wspięcia na jednej nodze. Należy wtedy przenieść ciężar ciała na jedną nogę, drugie kolano lekko ugiąć, unosząc stopę w tył i trzymać nogę luźno w powietrzu.

Jeżeli naprawdę zależy nam na rezultatach to możemy trenować w domu całkowicie oddzielnie tą partię mięśniową, bądź, jeśli uczęszczamy na treningi do klubu fitness, to od ćwiczeń tej partii mięśniowej należałoby rozpoczynać trening.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU