Wywiady

Wywiad z Pawłem Matnerem, trenerem biegania

Paweł powiedz nam kilka słów o sobie

Biegi długie trenuję już z 12 lat. Na swoim koncie mam nawet medal Mistrzostw Polski. W 2015 roku byłem trenerem w 7 edycji wrocławskiego programu I Ty Możesz Zostać Maratończykiem. W 2014 uzyskałem tytuł licencjat fizjoterapii na AWF Wrocław. Aktualnie zmierzam ku zdobyciu tytułu magistra fizjoterapii, łącząc pasję i wiedzę w swych badaniach. Jestem trenerem amatorów w coraz prężniej rozwijającej się grupie biegowej MATNER RUNNING TEAM.


Profil Pawła na TrenerGURU

Bieganie ma wiele wymiarów. Oczywiście sportowy, pedagogiczny, społeczny, zdrowotny i wiele, wiele innych. Dla mnie bieganie to coś, bez czego nie mógłbym już chyba żyć. Ale  ostatnio bieganie to dla mnie pomoc.Pomoc w realizacji marzeń. Zdobywając wiedzę na studiach zrozumiałem, jak ważne jest holistyczne podejście do pacjenta, klienta. Tylko całościowa analiza pozwala dobrać odpowiednie środki, aby osiągnąć zamierzony cel.

MRTa

Bieganie jest chyba najbardziej popularna dyscypliną sportową w Polsce, jak myślisz dlaczego?

Bieganie w ostatnich latach stało się niezwykle popularne, to fakt. Obecnie prawie każdy początkujący biegacz chce zostać maratończykiem.  Sprzyja temu fakt, że masowych imprez biegowych w Polsce jest bardzo dużo. Prawie co weekend organizowane są zawody na różnych dystansach, więc czemu nie spróbować? Biegi uliczne są świętem dla biegaczy. Oprócz oczywistego aspektu sportowego i zdrowej rywalizacji, towarzyszy im mentalne przeżywanie sportu, integracja oraz przyjaźń.

Dlaczego ludzie biegają? Bieganie daje wolność, radość, energię. Możesz spokojnie wbiec do lasu i nie martwić się, że się zgubisz. Przecież jesteś biegaczem i niestraszne Tobie kilometry. Możesz zobaczyć co jest za rogiem, za górką, na szczycie…

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest mądrość jaką niesie sport. Sport kształtuje charakter, uczy jak żyć, a biegi długie niewątpliwie uczą jak pokonywać słabość, własne ograniczenia oraz przeciwności losu.

Prowadzisz Matner Running Team, co jest jego celem?

Oczywiśćie ładnie ujęta „popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu”. Niemiej jednak oprócz celów czysto treningowych (poprawa techniki, zwiększenie wydolności itp.) statam się nauczać cierpliwości i słuchania swojego organizmu. W prowadzeniu zawodników bliska jest mi maksyma „Train smart, win easy”, dlatego często moi zawodnicy słyszą ode mnie słowa ” nie biegaj za szybko!”.

Czy każdy może się do niego zapisać?

Tak, trenuję zawodników w każdym wieku. Jednak warunkiem przystąpienia do treningów jest m.in. orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania aktywnośći fizycznej typu biegi długodystansowe wraz z kompletem badań.

DSC3425

Twoje motto to?

” Trzeba nam zawsze w górę iść. Choć nieraz nęka życie. A jeśli przyjdzie kiedyść paść, to zawsze paść na szczycie.”

Dlaczego je właśnie wybrałeś?

Kiedyś znalazłem ten cytat w dzienniczku Bronisława Malinowskiego. Idealnie pasował mi do biegu z 1980 roku w Moskwie podczas Igrzysk Olimpijskich. Bronek mając olbrzymią stratę do prowadzącego tanzańczyka, doszedł go na ostatnim okrążeniu i wywalczył złoto. Nie poddał się, choć  było ciężko, a zwycięstwo wydawało się nierealne. Ten cytat przekłada się nie tylko na sport, ale a życie. Liczy się wytrwałość, wytrwałość w dążeniu do celów.

Jakie masz marzenia sportowe?

Wyjechać na obóz do ” mekki biegów długich”, czyli do Kenii. Biegać w miejscu, gdzie w promieniu kilku kilometrów mieszkają rekordziści świata, medaliści największych imprez, mistrzowie wytrwałośći.

Co jest dla Ciebie ważne w relacji trener / trenujący?

Zaufanie i dobre poznanie zawodnika. Pozwala to zindywidualizować program treningowy, korygować na bieżąco, aby był jak najbardziej efektywny. Dodatkowym atutem są relacje na poziomie partnerskim, co zdecydowanie ułatwia współpracę.

Co sądzisz o TrenerGURU?

Jest to fajne miejsce, zrzeszające trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów. Stanowi doskonałą bazę dla klientów, kopalnię wiedzy również dla specjalistów. Portale takie jak TrenerGuru mam nadzieję pozwolą, na wymierną współpracę fachowców z różnych dziedzin, aby modele usprawniania, terapii czy treningu całościowo obejmowały klienta, pacjenta i zawodnika.\

Dziekujemy serdecznie za wywiad 🙂
TrenerGURU

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU