Wywiady

Wywiad w rytmie zumby z Klaudia Nierychlewską

Co to jest zumba?

Zumba zrodziła się w Kolumbii, w latach 90. Wymyślił ją choreograf Alberto „Beto” Perez który od najmłodszych lat był zakochany w muzyce latynoamerykańskiej. Początek tego wielkiego sukcesu zaczął się przypadkowo. Gdy pewnego dnia zapomniał płyty na zajęcia fitness, musiał improwizować. Miał akurat w samochodzie swoje ulubione rytmy latynoamerykanskie, i to je w zastępstwie wykorzystał do prowadzenia zajęć. Pozytywna reakcja grupy uświadomiła mu że o to narodził się nowy styl.

W kolumbijskim slangu Zumba oznacza ” baw się i ruszaj” .

klaudiaphoto
Klaudia Nierychlewska

Zumba to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Nieskomplikowane kroki taneczne, urozmaicone kombinacje ruchów i energiczna muzyka stwarzają atmosferę świetnej imprezy i totalnie porywają nas do zabawy. Rewolucyjna formuła Zumby polega na tym, że nie wykorzystujemy skomplikowanej choreografii, która jest trudna do zapamiętania i kończy się często frustracją, a nie efektywnymi ćwiczeniami. Zumba łamie tą formę i praktycznie każda piosenka ma prosty układ składający sie z 3, 4 kroków. Ponadto kroki nie są wyliczane, to muzyka dyktuje, który będzie następny. Za każdym razem, kiedy muzyka wraca, powtarzamy ten sam krok, a ćwiczący już intuicyjnie wiedzą, co będzie dalej.

Zumba to sport?

Tak, Zumba to sport i to dla każdego właśnie dlatego że jest łatwa i przyjemna- dodatkowo uczestniczy przez to że atmosfera na zajęciach jest imprezowa nie czują jak intensywny przeprowadzają trening.Zumba to sprawdzony sposób na odchudzanie. Energiczne ruchy wykonywane w rytmie salsy, rumby, tanga czy mambo, pozwalają skutecznie spalić zbędny tłuszczyk oraz wymodelować sylwetke. Ponadto dzięki zumbie można poprawić wytrzymałość i kondycję ciała, a także ogólny stan zdrowia, m.in. obniżyć ciśnienie krwi i poprawić pracę serca.

Jak wyglądają zajęcia?

Cały trening zumby, podobnie do zajęć fitness, składa się z rozgrzewki (łatwe sekwencje kroków, wolniejsze tempo muzyki itd.), części głównej i fazy wyciszenia (tzw. cool down oraz strechingu. W fazie głownej mamy mniej węcej 10 utworów, składających się z różnych rytmów muzycznych oraz różnego tempa bo zumba to trening interwałowy z dodatkiem ćwiczeń siłowych.

Przeważają panowie czy panie?

Na zajęciach przeważają panie, ale to nie znaczy że panów nie ma  🙂 u mnie na zajęciach mam 3 którzy reguralnie uczęszczają na zumbe. Tak jest w polsce bo w krajach takich jak Kolumbia, Hiszpania…wygląda to troche inaczej- ale to pewnie dlatego ze tam panowie taniec i muzyke mają we krwi 🙂

Czy prowadzisz tylko te zajęcia?

Nie, jestem również instruktorem fitness oprócz Zumby prowadzę również zajęcia wzmacniające ( ABT, TBC, ABS..) Choć przygode ze sportem rozpoczęłam już dawno temu bo 1989 roku trafiając do klasy o specjalności akrobatyka sportowa- trenowałam ją ok 12 lat.

Zumba to zajęcia raczej grupowe, jak wyglądają relacje z ćwiczącymi, są dla Ciebie ważne?

Tak zumba to zajęcia grupowe. Jeżeli chodzi o relacje z ćwiczącymi to jest to dla mnie jeden z priorytetów na zumbie… zależy mi na tym aby stworzyć je takie aby każdy uczestnik… także ten „nowy” czuł się bardzo komfortowo, jak w wielkiej paczce dobrych znajomych.. atmosfera musi być lużna, przyjemna, zabawna… my na zumbie zapominamy o dniu codziennym, o problemach, przychodzimy się zabawić, odstresować i pocwiczyć, nawet pokrzyczeć 😉

Wsród uczestników zajęc nawiązują się nawet przyjażnie.. zumba bardzo jednoczy.. każdy na niej jest równy..na zajęciach zdarzają się także osoby niepełnosprawne.. I tym właśnie zumba przede wszystkim przewyższa inne formy ruchu… chyba to także jeden z fenomenów zumby i dlatego sale fitness pękają w szwach od ich uczestników. Poza standardowymi zajęciami w klubach fitness, na salkach… odbywają się takze co jakiś czas ogromne maratony zumba fitness gdzie ilość uczestników często sięga 300 osób- to jeszcze bardziej jednoczy całą zumbową „rodzine”.

Co jest odpowiednikiem weścia na  Mount Everest w Zumbie :)?

Hmmm…. to chyba kwestia indywidualna… każdy może to widzieć inaczej… mi np nie zależy na tym by być celebrytą zumbowym- rozpoznawalnym w swiecie zumby czy gwiazdą FB  🙂 Dla mnie odpowiednikiem wejścia na Mount Everest jest to że uczestnicy moich zajęc wychodzą z nich z uśmiechem na twarzy, że wracają na nie i że mam grupy które prowadzą już 5 lat i cały czas są ze mną- nie nudzą ich zajęcia z moją osobą 🙂 a atmosfera na zajęciach jest bardzo przyjazna.. także dla nowych osób, nie ma u mnie hermetycznie zamkniętej grupy- nowe osoby czują sie bardzo komfortowo juz na pierwszych zajęciach… ale to także przede wszystkim zasługa „moich” zumbowiczów 🙂

Takze jednym słowem ja swój Moun Everest już osiągnęłam 🙂

Co sądzisz o TrenerGURU?

Świetny pomysł na blog, fajne wywiady.. mam nadzieje że mój także będzie na tyle ciekawy że czytelnicy dotrą do jego końca 🙂 , dla ludzi aktywnych możliwość poznania różnych form ruchu oraz różnych osobowości trenerskich i instruktorskich.

Dziękujemy serdecznie
TrenerGURU

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU