Relacje

Relacja z IGSF Wold Championship 2016

Mistrzostwa Świata w Turynie (IGSF Wold Championship 2016) były moim drugim startem na imprezie rangi mistrzowskiej w tym rok. Po Mistrzostwach Europy rozgrywanych w maju w Porto, przyszedł czas na Turyn. Tym razem, wszystkie elementy układanki znalazły się na miejscu w odpowiednim czasie. Start zakończyłam wielkim sukcesem – zdobyłam dwa medale – złoto i srebro oraz poprawiłam rekord życiowy z wynikiem 141 powtórzeń w Długim Cyklu z 16 kilogramowym odważnikiem. I dumnie paraduję z dwoma medalami, wieszcząc wszem i wobec iż jestem aktualną V-ce Mistrzynią Świata Kettlebell Lifting w kategorii Elite oraz Mistrzynią Świata w swojej kategorii wiekowej.

ola_medal

Mój start odbywał się pierwszego dnia zawodów. Dzień przed – ważenie. Trzy tygodnie przed zawodami, wspólnie z trenerem ustaliliśmy, że będę startować w kategorii poniżej 60 kg. Wiązało się to ze zbijaniem wagi. Pierwsze dwa tygodnie na ograniczonej węglowodanowo diecie nie stanowiły żadnego problemu. Ostatni tydzień okazał się największym wyzwaniem.

Na dwa dni przed startem wirus Rota, który odebrał mi mnóstwo sił. Na dzień przed ważeniem odstawienie wody i jedzenia.

Tuż przed ostatecznym wejściem na wagę brakowało mi 500 gramów. Przez pół godziny biegałam i skakałam ubrana jakby pogoda we Włoszech zaskoczyła trzaskającym mrozem. Waga zeszła do 59,6 i miałam niecałe 24 h aby się zregenerować i zgromadzić glikogen w mięśniach. Cały dzień jedzenia i leżenia dały radę.

To zdecydowanie był najfajniejszy moment w przygotowaniach. Nadszedł dzień startu. Rozgrzewka, prawidłowe psychiczne nastawienie, smarowanie kuli. Gdy konferansjer wyczytał moje nazwisko serce zaczęło bić ciut mocniej. Czułam, że jestem gotowa na start.

ola_zespol

Gdy zaczęło się odliczanie i wszystkie zawodniczki przyjęły pozycje startową usłyszałam z trybun „Dawaj Ola – jesteś najlepsza”. Wzięłam głęboki oddech i zaczęłam podnosić.

Przygotowana byłam na tempo 15 na minutę i takowym szłam przez pierwsze 6 minuty pracując prawą ręką. Lewa jest jednak nieco słabsza i tempo spadło. Sędzia nie zaliczył 4 powtórzeń, które jak się później okazało dzieliły mnie od złotego medalu w kategorii Elite.

Kettlebell Sport znany jako Girevoy Sport i Kettlebell Lifting jest sportem polegającym na podnoszeniu odważnika kulowego kettlebell. Konkurencje wykonuje się w czasie 10 minut.

Mistrzostwa świata rozgrywane są w przypadku kobiet w dwóch konkurencjach – Długim Cyklu oraz Rwaniu. Długi cykl (ang. Long Cycle) kobiety wykonują jednym 16-kilogramowym odważnikiem. W Długim Cyklu każdy podrzut (jerk) jest poprzedzony zarzutem odważników (clean) do pozycji stojaka (rack position). Jest to najcięższa konkurencja Kettlebell Liftingu pod względem wydolnościowym, a światowe rekordy kobiet w długim cyklu sięgają nawet 160 powtórzeń.

Przez cały czas trwania boju, odważnik nie może być odłożony na ziemię, a zawodniczka tylko raz przez 10 minut może dokonać zmiany ręki.

10 minut to czas, w którym zawodnik ma nieprzerywalnie wykonywać wyuczony wcześniej ruch. To co się dzieje na platformie startowej to efekt ciężkiej pracy, wyrzeczeń i zaangażowania włożonego w przygotowania. Nie miałabym takich efektów gdyby nie wsparcie jakie otrzymałam od ludzi, z którymi pracowałam przygotowując się do zawodów.

ola_i_gosia

Ostatni rok to budowanie siły, kondycji i wytrzymałości. To połączenie treningów specjalistycznych wykonywanych z odważnikiem oraz treningów ogólnorozwojowych nakierowanych na pracę nad innymi cechami motorycznymi koniecznymi do osiągnięcia sukcesu. Bezpośrednie przygotowanie, to ostatnie trzy miesiące przed startem w czasie których, oprócz zaplanowanych do ostatniego szczegółu treningów, ogromne znaczenie miało odżywianie i właściwa regeneracja. W moim przypadku, osoby ze zdiagnozowaną insulinoopornością, nie jest to prosta sprawa ale dało się.

Wróciłam do kraju bardzo zadowolona. Teraz czeka mnie roztrenowanie, mentalny odpoczynek i zasłużone wakacje.

Ola.

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU