Wywiady

Damian Krawczyk – Twój wirtualny trener personalny

 

Damian Krawczyk od dwóch lat jest certyfikowanym trenerem personalnym ze specjalizacją dietetyka. Pracuje w Calypso CH Arkadia w Warszawie. Powiedział mi, że według niego najlepszą reklamą dla trenera jest jego własne ciało i to co sam wypracował.

No właśnie, ciało. Opowiedz coś o zawodach sylwetkowych, w których bierzesz udział? Czy przed samymi zawodami musisz się jakoś specjalnie przygotować? Co w zawodach jest według Ciebie największym wyzwaniem?

Tak właściwie to brałem udział w jednych zawodach sportów sylwetkowych do tej pory. Były to zawody w Sopocie, odbyły się w ubiegłym roku. Występowałem w kategorii męska sylwetka do 176cm. Co prawda nie zająłem żadnego znaczącego miejsca na podium ale mogę powiedzieć, że konkurencja była spora i świetnie przygotowana. Natomiast jeśli chodzi o same przygotowania to zarówno one jak i atmosfera panująca na scenie w dniu pokazów była fenomenalna. Niezapomniana przygoda.

Jeśli chodzi ogólnie o przygotowania to niestety jest tego trochę. Redukcja tłuszczu to podstawa, nie można jednak przesadzić bo w tej kategorii (Męska Sylwetka) zbyt „suche” ciała nie są pozytywnie oceniane przez sędziów. Zdrowy poziom tkanki tłuszczowej, ładne, wyseparowane mięśnie, estetyczna sylwetka, idealna na plażę – tak powinien wyglądać podręcznikowy zawodnik w tej kategorii.

Co do przygotowań od strony technicznej najważniejsze jest pozowanie. Musimy perfekcyjne opanować cztery podstawowe pozy pomiędzy którymi warto dodać estetyczne przejścia . Wszystko powinno tworzyć spójną całość.
Dodać mogę jeszcze to, że ocenie podlegają również: fryzura, mimika twarzy (uśmiech), estetyczność nałożenia bronzera (przed czym trzeba oczywiście wykonać depilacje ciała – nie polecam)

Według mnie największym wyzwaniem nie jest samo wyjście na scenę, ale ciężka drogą jaką musisz przebrnąć, żeby znaleźć się na takich zawodach. Okres przygotowań naprawdę potrafi dać w kość, potrzeba ogromnego samozaparcia by temu wszystkiemu sprostać.
Jeśli chodzi o dalsze starty to jak najbardziej planuję coś pod koniec roku 2017 ale na razie nie będę jeszcze niczego zdradzał.

Pracujesz jako trener personalny / instruktor fitness. W czym się specjalizujesz?

Dokładnie tak. Specjalizuje się w treningu siłowym, ogólnorozwojowym, funkcjonalnym, przygotowania motorycznego oraz treningu ukierunkowanym na redukcje zbędnego tłuszczu. Oprócz tego, posiadam również wiedzę i umiejętności niezbędne do układania spersonalizowanych planów dietetycznych, uwzględniających choroby, niedoczynności oraz wszelakie alergie. Rozpisuje również plany suplementacyjne i udzielam ogólnych porad dietetycznych i treningowych.

Opowiedz trochę o Twojej działalności online. Czy miewasz wirtualnych klientów, takich, z którymi masz kontakt jedynie przez Internet? Jak to działa?

Mam wielu klientów z którymi współpracuje wyłącznie online. Zadanie mam tutaj trochę utrudnione. W odróżnieniu od tradycyjnego treningu personalnego, swojego podopiecznego nie widzę na oczy. We wszystkim pomaga masa zdjęć sylwetki, szczegółowy wywiad z daną osobą, oraz niekiedy wideo rozmowa.

Ze swoimi wirtualnymi klientami mam na tyle świetny kontakt, że niektórzy nawet do mnie dzwonią i to kilka razy w tygodniu. Przeważnie pytają się o porady, lub chcą się skonsultować w kwestii treningu/diety.

Jak to działa? Na podstawie danych zebranych przeze mnie i ciągłego kontaktu z klientem układam od podstaw plany. Oprócz szczegółowego opisu każdego z ćwiczeń w ułożonym przeze mnie zestawie dołączam również filmiki z prawidłową techniką ich wykonania.

Nie istotne czy jest to plan dietetyczny, czy też treningowy – zawsze wszystko rozpisuję od podstaw, indywidualnie dla danego podopiecznego. Nie ma tutaj miejsca na żadne „kopiuj-wklej”.

Jak zmotywować osobę do treningu, jeżeli nie masz z nią kontaktu na żywo? Wydaje mi się, że sesja twarzą w twarz z trenerem jest efektywniejsza od prowadzenia osoby na odległość, a może się mylę?

Tak jak już wspomniałem, mam z moimi podopiecznymi stały kontakt. Komunikuje się z nimi poprzez rozmowy telefoniczne oraz wideo rozmowy. Na początku przeważnie każdy, zmotywowany jest do zmiany swojej sylwetki. Dopiero potem przyjść może załamanie. Wtedy po prostu trzeba niektórym klientom pomóc, dodać otuchy oraz przekazać konkretną dawkę motywacji – oni naprawdę czasem bardzo tego potrzebują.

Jeśli chodzi o to która forma pracy z trenerem jest efektywniejsza to odpowiedź nie jest taka prosta. Prowadzenie osób na odległość jest na pewno trudniejsze. Nie raz miałem przypadki których się po prostu nie podejmowałem ze względu na brak szczegółowych badań i opinii specjalisty lub fatalny stan zdrowia na który skarżył się podopieczny. Tak więc jak widać nie wszystko da się zrobić online. W niektórych przypadkach należy po prostu spotkać się twarzą w twarz i na żywo ocenić stan i predyspozycje klienta. Zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych zawsze stawiam na pierwszym miejscu.

Powiedziałeś mi, że Twoje życie obraca się wokół sportu, praca, treningi, czas wolny – wszędzie obecny jest sport. Co takiego robisz w wolnym czasie? Może jest jakaś dyscyplina sportu, która jest Twoją odskocznią od siłowni?

Hmm. To chyba najtrudniejsze pytanie bo nawet w wolnym czasie staram się robić cos produktywnego. Co do oderwania się od treningów to to jest jedna rzecz, która mi w tym pomaga.

Nie jest to co prawda dyscyplina sportu ale prawdziwą odskocznią od siłowni są dla mnie spotkania ze znajomymi. Zwłaszcza dlatego, że ten cały tryb życia „fit” jest im kompletnie obcy. Podczas takich spotkań mogę trochę odetchnąć od codzienności – czasem każdy tego potrzebuje.

Powiedz, dlaczego warto z Tobą trenować?

Hmm. Według mnie warto i to nie tylko dlatego, że do każdej osoby mam indywidualne podejście ale również ze względu na ilość czasu jaką poświęcam swoim podopiecznym, zwłaszcza po godzinach, nieodpłatnie. No i nie pobieram żadnych opłat za konsultacje.

Oprócz samego treningu, przyglądam się również diecie, dbam o suplementacje, regenerację powysiłkową – wszystko po to żeby rezultaty i wyniki moich podopiecznych były jak najlepsze. Co więcej, cele treningowe moich podopiecznych stawiam na równi ze swoimi.

Dzięki za rozmowę!

To ja dziękuję! Pozdrawiam i zapraszam na mój fanpage na facebooku – tam chętnie udzielę odpowiedzi na więcej nurtujących was pytań.

Instagram: tren.krawczyk

Athletic girl
Dlaczego warto z TrenerGURU